Powerjoga je opravdovým pojmem

V posledních letech se jóga stala opravdovým pojmem. Svou oblibu a tisíciletou tradici si možná udržuje i proto, že nikoho nenutí v něco věřit ani se dohadovat o pravdivosti a účinnosti svých principů.

 

Dýchání

Prána plyne do našeho těla prostřednictvím řízeného, vědomého dechu (pránájáma). Dech je hluboký, plynulý, nenásilný. Nádech i výdech co nejvíce prodloužíme, ale tak, aby obě části dechu byly stejně dlouhé. Rozlišujeme tři typy dýchání:

břišní (abdominální)

žeberní (kostální)

podklíčkové (klavikulární)

 

Plný jógový dech v sobě spojuje všechny tři typy dýchání, které je plynulé, tiché a nenásilné. Nádechem nejprve bránice zatlačí jako píst do dutiny břišní a břicho se zvedne. Pak pokračuje rozšířením hrudníku do stran a v poslední fázi lehce nadzvedne klíční kosti a ramena. Výdech postupuje ve stejném pořadí jako nádech. Kvalita nádechu se odvíjí od kvality výdechu! Čím lépe tedy vydechneme, tím kvalitněji se nadechneme.

 

Cvičení ásan (pozic)

Některé ásany vypadají úžasně. Už jen pohled na člověka v jedné z nich vyvolává ohromení a touhu ji vyzkoušet. Jenže doma nebo na lekci, ať děláme, co děláme, do vysněné ásany se prostě nezamotáme. Funíme, zatínáme svaly, že to někde bolí je teď vedlejší..Mezitím však doslova vytlačujeme všechny přínosy, které nám současná tělesná dispozice může nabídnout. Pokud totiž tuto dispozici nerespektujeme, příští milimetr může místo vytouženého posunu stejně dobře skončit třeba natrženými vazy. A takových „ásán“ a „natržených vazů“ bychom každý ve svém životě určitě pár našli.

Pokud by jóga byla jen o zaujímání pozic tak, jak je v knihách provádějí lidé s mnohaletou praxí nebo ti od přírody pružnější, pak by byla jen pro pár vyvolených. Na lekce ale chodí náctiletí i dámy, kterým je osmdesát. Hubení i svalnatí, muži i ženy. Někteří jsou obezní tak, že sotva dýchají a jejich jediným pohybem je ranní přesun z bytu do práce a večerní z práce k televizi. Objeví se i takoví, kteří vynechávají každou druhou pozici, protože to jejich svaly nezvládají.

Každý máme jiné tělesné dispozice a to je fakt, který je třeba přijmout.

Naši ohebnost mohou dokonce ovlivnit i emoce, které si v sobě z dřívějška neseme nebo návyky, které jsme si v průběhu života vytvořili. Nemůžeme ale očekávat, že po třiceti padesáti letech pěstování návyků (nejen pohybových) a přijímání života určitým způsobem, otočíme o 180 stupňů za dva dny. Velkých změn se nedosahuje silou ale vytrvalostí. A takové změny navíc často probíhají delší dobu uvnitř, než se objeví na povrchu.

Naše tělo je odrazem stavu naší mysli. A právě pro tyto aspekty je powerjóga tak úžasná.